Hafta İçi: 10:00 - 19:00, Cumartesi : 10:00 - 18:00

  • 0850 340 0 347

    info@mehmetaliguven.com
  • Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Dilek Apt.
    No : 28 D: 11 Beşiktaş / İstanbul

İletişim Bilgileri

Ücretsiz!

İlk Muayeneniz Bizden.

Randevu Al!

© Dr. Mehmet Ali GÜVEN 2019, Tüm Hakları Saklıdır.

 

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum, Mekanik ve biyolojik özellikleri bakımından titanyuma benzeyen, beyazımsı gri renkte, doğada bulunan katı bir elementtir. Zirkonyum sert aşınmalara karşı direnci ve yüksek biyolojik uyumluluğu sayesinde diş hekimliğinde kullanılan porselen kaplamalar için kullanılan geleneksel metal desteğe kıyasla günümüzde daha popüler bir alt yapı türüdür. Ayrıca beyaz rengi ve ışık geçirgenliği sayesinde daha estetik doğala daha yakın diş kaplamaları yapmamıza olanak sağlayan bu element günümüz diş hekimliğindeki en popüler kaplama türlerinden bir tanesidir.

Zirkonyum Diş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Farklı bir sorunuz varsa lütfen iletişim formunu kullanarak bize iletiniz, en kısa sürede cevaplayalım.

Zirkonyum Diş Ne Zaman Yapılır?

Zirkonyum kaplamalar; aşırı çürük ve madde kayıplarında, dişlerin kaplanması gerektiğinde ayrıca diş eksikliklerinin giderilmesinde klasik köprü veya implant üstü kaplamalarda kullanılabilirler. Ayrıca dişler arasındaki ayrıklıkların (dieastema) veya çapraşıklıkların giderilmesinde veya gülüş tasarımı yapılırken yüksek estetik avantajlarından dolayı zirkonyum kaplamalar tercih edilmektedir.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum, diş hekimliğinde kullanılan kaplamalar arasında biyolojik uyumu en yüksek olan materyallerden birisidir. Dişetiyle ve ağız dokularıyla mükemmel bir uyum sağlayan zirkonyum da klasik metal destekli protezlere karşımıza çıkan irritasyona bağlı diş eti çekilmesi ve renklenmesi görülmemektedir. Gri beyaz rengi ve ışık geçirgenliği doğal dişlerin sahip olduğu görsel özellikler çok iyi taklit edebildiği için estetik açıdan çok avantajlıdır. İlerleyen yıllarda fizyolojik olarak meydana gelen diş eti çekilmelerinde estetik açıdan çok fazla sorun çıkarmazlar. Metal destekli porselen dişlerde uzun dönemde karşılaştığımız kötü tat hissi veya dişetlerinde morarma zirkonyum kaplamalarda meydana gelmez. Bakteriostatik özelliğinden kaynaklı yüzeyinde bakteri tutulumuna izin vermedikleri için diş eti sağlının korunmasına yardımcı olur. Tamamen bilgisayar destekli üretildiği için metal alt yapılarda karşılaşılan uyum problemlerine zirkonyum kaplamalarda rastlanmaz.

Zirkonyum Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum dişlerin yapımı; normal şartlar altında dişlerin hazırlanması, ölçü alınması, laboratuvar işlemleri ve provalar ile yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede tamamlanır.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplamaların yüksek aşınma dirençleri vardır. Renk ve parlaklıklarını yitirmezler fakat bütün bu avantajlarına rağmen zirkonyum kaplamalar diş ve çevre dokuları ile komşuluk yaptıklarından yapılan kaplamaların ömrü ağız dokularının sağlığı, mevcut dişlerin durumuna göre değişiklik gösterir.

Zirkonyum Dişlerin Dezavantajı Var Mıdır?

Esnekliği zayıf çok sert bir materyal olduğu için uzun köprülerde kullanıldığında kırılganlık gösterebilir. Özellikle çiğneme kuvvetlerinin çok fazla olduğu arka bölgelerde uzun köprülerde tercih edilmemelidir. Hangi durumlarda zirkonyum kaplamaların hastaya uygun olmayacağı ayrımını ve kararını diş hekiminiz rahatlıkla yapabilir.