Hafta İçi: 10:00 - 19:00, Cumartesi : 10:00 - 18:00

  • 0850 340 0 347

    info@mehmetaliguven.com
  • Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Dilek Apt.
    No : 28 D: 11 Beşiktaş / İstanbul

İletişim Bilgileri

Ücretsiz!

İlk Muayeneniz Bizden.

Randevu Al!

© Dr. Mehmet Ali GÜVEN 2019, Tüm Hakları Saklıdır.

 

Laminate Veener Nedir?

Laminate veneerlar tıpkı tırnak protezleri gibi dişlerin sadece ön yüzeylerine yapıştırılan yaprak porselenlerdir. Sıklıkla gülüş tasarımı uygulamalarında başvurulan teknik sayesinde hafif çapraşıklıklar ayrık dişler veya dişlerin renk ce formlarında yapılması planlanan değişikliklerde kullanılır. Bu işlem için genellikle dişlerin sadece ön yüzlerinde 0.3 – 0.7 mm aşındırmalar yapılırken bazı durumlarda dişlerden hiç aşındırma yapılmadan da uygulanabilirler. Lamina, Tırnak diş, yaprak porselen veya laminate veneer olarak da bilinen tedavi günümüzde gülüş tasarımı uygulamalarında en sık kullanılan uygulamadır.

Laminate Veener Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Farklı bir sorunuz varsa lütfen iletişim formunu kullanarak bize iletiniz, en kısa sürede cevaplayalım.

Laminate Veneer Hangi Durumlarda Uygulanır?

Mevcut dişlerde sararma, hafif çapraşıklıklar, aralanmalar (Diastema), hasta tarafından ortodontik tedavi istenmediğinde, dişlerin şekillerinden kaynaklı memnuniyetsizlikler, dişlerde aşınma gibi birçok durumda uygulanabilen bir tedavi seçeneğidir.

Laminate Veneer Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Klasik tedavilerde dişlerin koruyucu tabakası (Mine) tamamen kaldırılırken laminalarda 0,3 – 0,7 mm gibi aşınmalar yapılır ve mine tabakası korunur bu uygulama uzun dönemde dişlerin protetik tedaviden etkilenmesini veya zarar görmesini minimuma indirir. Dişlerin çiğneyici yüzünde bir restorasyon yapılmaması hastaların yeni dişlerine çok daha kolay alışmasına neden olur. Estetik açıdan en mükemmel sonucu veren protetik tedavi seçeneğidir. Dişlere kalıcı olarak yapıştırıldığında kaplamanın düşmesi gibi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Laminate Veneer Dişlerin Dezavantajları Nelerdir?

Diğer yöntemlere kıyasla yapım aşaması zordur. Laboratuvar ve klinik aşamalarında yüksek titizlik beceri ve hassasiyet gerektirirler, bu nedenle diğer yöntemlere kıyasla pahalıdırlar.

Herkes Laminate Veneer Yaptırabilir Mı?

Gülüş tasarımı yaptırma ihtiyacı olan her yaşta kişiye uygulanabilir. Dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanan bir restorasyon olduğu için diş eksikliklerinde aşırı diş eti çekilmesinde dişlerin arka yüzeylerine uzanan dolguların olması durumunda ve aşırı Bruksizim (Diş Sıkma) olgularında tercih edilmez. Kişiye özel en uygun tedavi ve materyal seçimi sadece diş hekimi muayenesinden sonra belirlenebilir.

Laminate Veneer Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Lamina veneerler parlaklıklarını ve renklerini korurlar. Diş veya çevre dokularda herhangi bir sorun yaşanmadığı sürece laminate veneerlar uzun yıllar boyunca kullanılabilirler.

Laminate Veneer Dişler Sararır Mı?

Yüksek kalitede porselenden yapılan lamina dişler çay, kahve gibi renklendiricilerden etkilenmezler renk ve parlaklıklarını kaybetmeden korurlar. Alttaki diş canlılığını yitirip renklenmediği sürece lamina dişlerde renk değişikliği görülmez.

Laminate Veneer Dişler Düşer Mi?

Lamina dişler yüksek yapışma gücüne sahip adesiz resin sistemler ile yapıştırıldığı için, düşmeleri veya sökülmeleri pek mümkün değildir.

Laminate Veneer Yaptırmak Ne Kadar Sürer?

Temelde laminate veneer tedavisi ilk muayene ve teşhis seansından sonra 2 seans ve bir hafta içinde tamamlanır.