Hafta İçi: 10:00 - 19:00, Cumartesi : 10:00 - 18:00

  • 0850 340 0 347

    info@mehmetaliguven.com
  • Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Dilek Apt.
    No : 28 D: 11 Beşiktaş / İstanbul

İletişim Bilgileri

Ücretsiz!

İlk Muayeneniz Bizden.

Randevu Al!

© Dr. Mehmet Ali GÜVEN 2019, Tüm Hakları Saklıdır.

İmplant Nedir?

İmplant medikal anlamda vücuda yerleştirilen (kalp pili, Stent, dental implant,, vs) her şeye verilen genel bir isimdir. Diş hekimliğinde ise implant, her hangi bir neden ile kaybedilen diş ya da dişleri yerine koymak için çene kemiğine yerleştirilen doğal dişlerin köklerini taklit eden titanyum veya zirkonyum gibi yüksek biyouyumu materyallerden elde edilen yapay köklerdir. İmplant destekli protezler günümüzde diş hekimliğinin vazgeçilmez bir uygulamasıdır. Toplum içerisinde bilinirliği her geçen gün yükselen dental implantlar, Çakma diş, implantat vidalı diş veya yapay kök tedavisi olarak da adlandırılmaktadır.

Implant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Farklı bir sorunuz varsa lütfen iletişim formunu kullanarak bize iletiniz, en kısa sürede cevaplayalım.

İmplant tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Eskiden diş hekimliğinde eksik dişlerin yerine koyulması için yapılan protezler diş destekli ve doku destekli olmak üzere ikiye ayrılırken son yıllarda bu kavramlara implant destekli protezler de eklenerek her geçen gün popülerliği daha çok artmaktadır. Günümüzde tek diş eksiklikleri komşu dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan tek bir implant ile tedavi edilebiliyor veya birden fazla diş eksikliğinde implant destekli köprülerle bu diş eksiklikleri giderilebiliyor. Tamamen dişsiz olan hastalarda ise az sayıda implanttan destek alan hareketli protezler ile hastaların yemek yeme ve konuşma konforları arttırılabilirken çok sayıda implanttan destek alınarak sabit porselen protezlerde yapılabilmektedir.

Kimler implant yaptırabilir?

Günümüzde Büyüme gelişimini tamamlamış, diş eksikliği olan ve implant operasyonuna engel teşkil edecek bir tıbbi durumu olmayan her hasta implant tedavisi yaptırabilir.

Her diş için bir implant gerekir mi?

Her diş eksikliği için bir implant yapılması şart değildir. İmplant destekli köprüler ile çoklu diş eksiklikleri giderilebilir. Diş eksikliğinizin miktarı mevcut kemik kaliteniz hekiminiz tarafından belirlenerek ihtiyacınız olan optimum implant sayısı size ve tedavi planınız hekiminiz tarafından size anlatılacaktır.

İmplant ameliyatı ne kadar sürer?

İmplant ameliyatı için yeterli kemik yüksekliği ve hacminin olması durumunda bir implant operasyonu 15 dakikada tamamlanabilirken yetersiz kemik hacmi ve yüksekliği olan durumlarda bu işlem birkaç saate kadar sürebilir veya birden fazla cerrahi operasyon ile tamamlanılabilir.

İmplant ameliyatı sonrası nelere dikkat edilir?

Bu konu hakkında detaylı bilgi operasyon sonrasında hekiminiz tarafından size sözlü ve yazılı olarak bildirilecektir.

Hangi durumlarda implant yapılamaz?

Genel sağlık durumunuz implant olmanıza engel teşkil etmiyorsa hemen hemen her şartta implant yapımı mümkündür.

İmplant her yaşta mümkün müdür?

Büyüme ve Gelişimini tamamlamamış bireyler haricinde implant operasyonu için bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

İmplant diş kimlere uygulanır?

Günümüzde Herhangi bir nedenle dişlerini kaybetmiş ve implant operasyonu için lokal yada sistemik bir engeli olmayan tüm bireylere implant uygulaması yapılarak kaybedilmiş fonksiyon ve estetik geri kazandırılabilir. Burada en belirleyici durum kişinin ağız hijyenine ve diş sağlığına verdiği önemdir.

İmplantı vücut kabul etmeme ihtimali var mıdır?

Dental tedavilerde kullanılan implantlar biyolojik uyumluluğu çok yüksek olan titanyum veya zirkonyum gibi materyallerden yapılırlar. Kemik yapısıyla mükemmel bir birleşme gösteren bu materyaller vücut tarafından kabul gören yüksek biyouyumlu materyaldirler literatürde titanyum alerrjisi milyonda bir gibi çok nadir görülen bir durumdur. Bunun dışında her implant %98 gibi yüksek bir başarı oranıyla kemik ile kaynaşma gösterir. %2 lik başarısızlık durumunda bile tekrar yapılan implantların başarı ile kaynaştığını görmekteyiz buda başarısızlık durumunun genel değil lokal faktörlere bağlı olduğunu gösterir.

İmplantlar metal dedektöründe öter mi?

Sıkça sorulan sorulardan biri ise implantlar metal dedektöründe ötermi veya implant ile MRI gibi görüntüleme cihazlarına girebilirmiyizdir. Metal dedektörleri İmplantların üretildiği titanyum veya zirkonyuma karşı hasas değildirler bundan dolayı implantlar metal dedektöründe ötmezler ayrıca kişiler MR gibi metale duyarlı cihazlara rahatlıkla girebilirler.

İmplantı sonra da yaptırabilir miyim?

Her bir diş çiğneme sisteminin ayrı ayrı bir elemanıdır herhangi bir dişin kaybedilmesi ile; dişi çevreleyen kemik dokuda fonksiyonsuzluğa bağlı erime, komşu dişlerin boş alana doğru devrilmesi karşı çenedeki dişlerin boşluğa doğru uzamasının yanı sıra çiğneme sisteminin de bozulması ile özellikle çene eklemlerinde geri dönüşü olmayan problemler de başlamış olacaktır. İmplantların diş çekiminden çok sonrasında yapılması mümkün olsa da. Çekimi takiben en kısa sürede eksik dişlerin tamamlanması ideal olan tedavidir.

İmplantın ömrü ne kadardır?

Biz diş hekimleri imlantların uzun yıllar hastalarımıza hizmet etmesini bekleriz. Literatürde 25 yılı aşkın süredir hastalara hizmet eden implantlar bildirilse de kısa süre içinde kaybedilen implant olgularına da rastlanmaktadır. Öene kemiği ile kaynaşmasını tamamlamış ve uygun şekilde protezi yapılmış olan olgularda implantın sağ kalım süresini belirleyen en büyük faktör diş eti sağlığıdır. Hastaların diş eti sağlıkları için gereken optimum hijyeni sağlamaları ile dental implantlar uzun yıllar kendilerine hizmet edecektir.

Anında Yükleme / Immediat Loading Nedir?

Gelişen implant yüzey teknolojileri ve implantoloji hakkında ki bilgilerimiz sayesinde bugün klasik implant tedavisinin çok ötesindeyiz. Günümüzde estetik bölgede diş eksikliklerinin tedavisinde veya tamamen dişsiz çenelerde eskisi gibi Çekim boşluğunun iyileşmesi ( Minimum 2 ay ) daha sonrasında implant kemik entegrasyonunun beklenmesi ( Osteointegrasyon) ve implant üstü protezlerin yapılması ( 15 gün) gibi sürelerin (ortalama 5.5 ay ) beklenmesine gerek kalmadan Diş çekimi ile anda implant cerrahisinin yapılması ve hemen geçici implantların yapılması ile aynı günde kliniğimizden dişli olarak çıkmanız mümkündür. Tüm bu prosedür anında implant ( immediat implantasyon) ve anında yükleme ( immediat loading) olarak adlandırılmaktadır.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

Günümüzde eğer şartlar uygunsa implant ameliyatı ve implant üstü geçici protezler aynı gün yapılarak hasta klinikten dişli bir şekilde çıkabilir. Eğer implant üstü protezi yapmak için implantların kemik ile kaynaşması beklenecek ise ortalama olarak alt çene için 2 ay üst çene için 3 ay beklendikten sonra protezlerin yapımına başlanır bu süreçte ortalama iki hafta sürer.

İmplant ameliyatı zor mudur?

İmplant, ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için operasyon anı hasta için ağrısız, acısız bir işlemdir. Bazı komplike durumlarda ameliyatın operasyonu yapan ekip için zorlukları olabilir. Bu durumda operasyonun zorluk derecesine göre operasyonun lokal anestezi ile mi genel anestezi ile mi yapılacağına hekiminiz karar verecektir

İmplant yapımı ağrılı mıdır?

İmplant operasyonu lokal veya genel anestezi altında yapıldığından kişi operasyon sırasında hiç acı duymaz. Operasyon sonrasında ise oluşabilecek ağrılar genellikle post operatif dönemde kullanılan ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Operasyon sonrası dönemde ağrı yapılan operasyonun büyüklüğüne ve implant sayısına bağlı olarak değişiklik gösterirken tek veya birkaç tane implant yaptıran hastalarımızın çoğunluğu ağrı kesicilerini bile kullanmadıklarını dile getirmektedirler. Operasyonun hekim ve hasta açısından konforu ve rahat geçmesi genellikle hastaların sakin olmasına bağlıdır. Sakin mizaçlı kişilerde operasyon çok daha konforlu geçmekte buna karşın tedirgin hastalarda operasyon süresi uzarken hasta ve hekimin konforu düşük olmaktadır. İmplant yaptıran kişiler çok büyük ölçüde beklediklerinden daha kolay bir süreç yaşadıklarını söylerler.

Her diş hekimi implant yapabilir mi?

Ülkemizde Diş hekimliği diploması olan her diş hekiminin implant yapma yetkisi vardır. Bu durumda önemli olan hekimin bu konuda sahip olduğu tecrübedir. İmplant ile tedavi edilen diş eksikliklerinde önemli olan implantın yapılmasından ziyade doğayı ve doğal olanı en iyi şekilde taklit edebilmektedir. Bu durumda implant tedavisinin doğru planlanması uygun cerrahisi diş eti ile olan uyumu ve biyolojiye sadık bir protez yapılması total bir tedavi sürecidir. Hekimin başlangıçtan bitime tüm süreci çok iyi değerlendirmeli ve implant sonrasındaki kontrol protokolünü çok iyi takip etmelidir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ortalama 2-3 ay içerisinde çene kemiği ile kaynaşarak protez yapımına hazır hale gelirler. Günümüzde gelişen yüzey teknolojileri sayesinde daha hızlı iyileşebilen implantlar da mevcuttur bu sayede bekleme süresi yarı yarıya kısalabilir. Ayrıca uygun şartların sağlanması durumunda implant operasyonunu takip eden 72 saat içinde implantlar geçici olarak yüklenebilirler.

İmplantın faydaları nelerdir?

Eksik dişleri tamamlamakta eskiden kullanılan köprü tipi protezlerde, boşluğun önündeki ve arkasındaki dişler kesilerek protez yapılabilirken, implant tedavisi komşu dişlerden bağımsızdır ve bu dişlerde herhangi bir müdahale gerektirmez. Oldukça güvenilir ve kullanım açısından konforludurlar. Hiç dişi olmayan bireylerde dahi kullanılan protezler bu implantlardan dayanak aldırılarak çok daha kullanışlı hale getirilebilirler. İmplantlar kemik dokudan destek aldıkları için diş kaybı sonrasında meydana gelen fizyolojik kemik kayıpları da durdurulmuş olur. Diş destekli yapılan köprülerde eksik dişlerin karşılaması gereken çiğneme kuvvetleri ağızda var olan mevcut dişlere dağıtılır bazı durumlarda mevcut dişler için bu ilave kuvvetler aşırı olabilir ve dişler bu durumdan olumsuz etkilenirler implantlarda ise kuvvet direkt kemiğe iletildiği için ağızda olan mevcut dişlerin aşırı kuvvetler almasıda etkilenmiş olur.

İmplant dikişsiz yapılabilir mi?

Uygun şartlarda ve gerekli donamın sağlanması halinde implant operasyonu diş etinde sadece implantın çapı kadar yapılan dairesel kesiler ile kemik dokusuna ulaşılabilir ve bu boşluktan yapılan implant operasyonları dikişsiz tamamlanıla bilir.

İmplant yaptırınca yüzüm şişer mi?

Ödem yani şişlik aslında vücutta dokuların iyileşmesi için gereken damarsal genişlemenin bir sonucudur ve iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Her türlü travma sonucunda oluşan bir doku yanıtıdır ve miktarı yapılan operasyonun büyüklüğü ve kişinin vücudunun bu sürece verdiği tepkiye göre değişmektedir. Ödem her ne kadar iyileşme sürecinin bir etkisi olsa da kişilerin gündelik hayatlarını olumsuz etkiliye bilmektedir bunun için soğuk kompres ve , bazı ilaçlarla, şişlik, hiç olmayacak kadar veya minimum seviyede tutulabilir.

İmplant markası önemli midir?

Gerekli sertifikalara sahip ve uygun standartlarda üretilen her implant aynı amaca hizmet etmektedir. Uygulanacak implantlar markasına yönelik değil kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak vakaya uygun ve yapılacak proteze göre seçilmesi markaya yönelik seçimden daha mantıklıdır.

Sigara içenler implant yaptırabilir mi?

İmplant ile kemiğin kaynaşması sürecinde sigara kullanımının olumsuz bir etkisi henüz kanıtlanamamış olsa da iyileşmesi tamamlanmış ve üst yapısı yapılmış olan implantların sağ kalım süresinin en önemli faktörlerinden biri diş eti sağlıdır. Sigaranın diş eti sağlığı üzerindeki olumsuz kanıtlanmış olumsuz etkilerinden dolayı sigara kullanan bireylerde implantların uzun süre sağlıklı bir şekilde hastalara hizmet edemeyeceği bilinmektedir.

İmplant yaptırıp eski dişlerimi kullanabilir miyim?

Sadece takılıp çıkarılabilen tam protezlerde, bazen 2 veya 4 implant yapılarak kişinin memnun olduğu protezde bazı uyumlamalar yapılarak kullanılmaya devam edilebilir.

İmplant tedavisine alternatifler nelerdir?

İmplant Tedavisinin alternatif tedavileri klasik kron köprüler veya hareketli protezlerdir. Fakat bazı durumlarda eğer hastamız sabit bir protez istiyorsa implant alternatifsiz tek tedavi seçeneği de olabilir.