Hafta İçi: 10:00 - 19:00, Cumartesi : 10:00 - 18:00

  • 0850 340 0 347

    info@mehmetaliguven.com
  • Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Dilek Apt.
    No : 28 D: 11 Beşiktaş / İstanbul

İletişim Bilgileri

Ücretsiz!

İlk Muayeneniz Bizden.

Randevu Al!

© Dr. Mehmet Ali GÜVEN 2019, Tüm Hakları Saklıdır.

 

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı estetik amaçla insanların pembe ve beyaz estetiklerinin tekrardan düzenlenmesidir. Pembe ve beyaz estetik nedir ? Pembe estetik diş etlerinin görünürlüğü şekli ve seviyeleri ile ilgilenirken beyaz estetik dişlerin renk form ve düzenleri ile ilgilenir.

Gülüş Tasarımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Farklı bir sorunuz varsa lütfen iletişim formunu kullanarak bize iletiniz, en kısa sürede cevaplayalım.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yaptırabilirim?

İnsanların bir birileri ile iletişi mi sırasında en etkileyici unsur dişler ve ağız yapısıdır. Ayrıca yüz estetiğinin en temel unsuru ise gülüşümüzdür. İnsanların özgüveni ve mutluluğunun en temel unsuru olan yüz estetiği ve gülümsenin düzenlenmesi insanlık tarihi kadar eski bir ihtiyaçtır. Güzel bir gülümseme iletişimde bulunduğumuz çevreye önemli mesajlar verirken kişisel özgüvenimize ise ciddi katkı sağladığı bir gerçektir. Özgüveni yüksek sağlıklı bir gülümseme iletişimde çevremize pozitif bir etki sağlarken insanlar ile daha rahat bir iletişim kurmamızı sağlar. Gülümsemesinden veya dişlerinin rengi ve şeklinden mutlu olmayan insanlar en mutlu anlarında bile rahatça gülmekten çekinir veya elleri ile dişlerini örtme ihtiyacı duyarlar buda iletişimde en etkili unsurlardan biri olan mimiklerimizi gizlememize neden olur.

Gülüş Tasarımı Hangi Basamaklardan Oluşur?

Gülüş tasarımı yapılacak kişinin ön muayenesinde öncelikle hekim hastanın görüntüsünü ve gülüşünü değerlendirir ve sıkıntıya neden olan unsurlar tespit edilir. Çekilen fotoğraf, videolar ile hastanın gülüşü dişlerin ve diş etinin formu ve iletişim esnasındaki görünürlükleri değerlendirilirken alınan ölçüler üzerinde hem pembe estetik açısında dişetleri hem de dişlerin durumu değerlendirilir ve kişinin yüz hatlarına ve mizacına uygun diş boy ve formlarını belirlenerek bir ön çalışma yapılır. Bu ön hazırlık hekime ağız içerisinde yapılacak müdahaleler açısından referans sağlarken hastanın da tedaviye başlamadan bitmiş halini görmesi sağlanırken yapılacak olan gülüş tasarımı konusunda kişisel fikirleri de alınmış olur. Gülüş tasarımı her kişiye özgü ve benzersiz olarak tasarlanır. Gülüş tasarımı hekimin değil bireyin kendi imzasını taşımalıdır.

Gülüş Tasarımı için Ne Gibi Müdahaleler Yapılır?

Güzel ve çekiçi bir gülüşü pembe ve beyaz estetik olarak iki temel unsurda inceleye biliriz. Dişetinin şekli gülerken görünmesi (gummy smile), diş etindeki renklenmeler (pigmentasyon) kişinin gülüşünde rahatsızlıklara neden olabilir. Öncelikle sağlıklı bir gülüş için gereken diş eti tedavileri yapılır. Bundan sonra diş etinin seviyelenmesi için veya şeklinin düzenlenmesi için gingivektomy/gingivoplasti işlemleri gerekiyorsa yapılır ve diş etinde renklenmeler var ise bunların giderilmesi için gereken işlemler yapılır. Böylece pembe estetik için gereken işlemler tamamlanmış olur. Beyaz estetik ile ilgili sorunlar ise hastanın mizacına yüz şekline uygun ve hastanın istekleri doğrultusunda seçilen uygun materyal ve teknik ile hastanın ihtiyacına uygun bir tedavi planlaması yapılır.

Gülüş Tasarımında Nelere Dikkat Edilir?

Gülüş tasarımında ortaya çıkarılacak sonuç hekimin değil, kişinin imzasını taşımalıdır. Bunun için hastanın beklentileri yaşı mizacı, sosyoekonomik durumu mesleği gibi unsurlar harmanlanarak kişiye özgü bir tasarım oluşturulmalıdır.