Hafta İçi: 10:00 - 19:00, Cumartesi : 10:00 - 18:00

  • 0850 340 0 347

    info@mehmetaliguven.com
  • Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Dilek Apt.
    No : 28 D: 11 Beşiktaş / İstanbul

İletişim Bilgileri

Ücretsiz!

İlk Muayeneniz Bizden.

Randevu Al!

© Dr. Mehmet Ali GÜVEN 2019, Tüm Hakları Saklıdır.

 

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş rengi kişilere özgün farklılıklara sahip olsa da yıllar içinde yediğimiz gıdalar, çay, kahve, sigara gibi renklendiricilerin etkisiyle ve ağız bakımına gösterdiğimiz özene göre zaman içinde sararabilirler veya gelişimsel olarak renklenmeler gösterebilirler. Gıdaların ve ağız bakımının neden olduğu renklenmeler diş hekiminiz tarafından yapılacak olan diş temizliği ile giderilebilirken içsel renklenmeler veya kişiye özgün olan diş renginden memnun olmayan hastalarımız için diş beyazlatma (Bleaching) uygulamaları yapılabilir. Yüz estetiğinin olmazsa olmazı sağlıklı ve beyaz bir gülüş tüm hastalarımızın ortak isteği iken beyazlatma uygulamaları diş hekimlerinin de en sevdiği tedavilerden biridir.

Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Farklı bir sorunuz varsa lütfen iletişim formunu kullanarak bize iletiniz, en kısa sürede cevaplayalım.

Dişlerimiz Neden Sararır?

• Daimi dişlerin gelişim dönemi olan bebeklik ve çocukluk döneminde kullanılan bazı ilaçlar. Yüksek florlu gıda veya suların tüketilmesi veya süt dişlerinde meydana gelen travma, çürük veya enfeksiyonlar daimi dişlerin renklenmesine neden olabilir.
• Daimi dişlerin gelişimsel anomalileri ve mine tabakalarının yeterince kalsifiye olamaması dişlerin kolay renklenmesine neden olabilir.
• Gıdalar veya renklendirici içecekler zamanla dişlerin renklenmesine veya sararmasına neden olabilir.
• Her hangi bir nedenle canlılığını yitiren dişler veya kanal tedavili dişler zaman içinde renklenebilirler.
• Amalgam dolgular zaman içinde dişleri renklendirebilirler.

Dişlerim Sarı, Ne Yapmalıyım?

Beyaz dişler hemen hemen herkesin hayali olduğu için marketlerde veya internet üzerinde satılan birçok diş beyazlatma ürünleri vardır, öncelikler bu ürünler ile kendi kendinize dişlerinizi beyazlatmayı denemenizi önermiyoruz. Bu işlerler bazen geriye dönülmesi zor hasarlara neden olarak dişlerinize zarar verebilir. Bir diş hekimi kontrolü ilen şikâyetiniz ve nedenleri belirlendikten sonra öncelikle bir diş temizliği uygulanmalı ve dişler üzerindeki lekelenmeler temizlenmeli ve dişin doğal rengi belirlenmelidir. Ancak bundan sonra hastamız dişlerini hala sarı buluyor ise dişin kendi doğal renginin beyazlatılması için en uygun yöntem belirlenerek ona göre beyazlatma işlemi yapılabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Öncelikle diş yüzeyi temizlenerek yüzeydeki renklenmeler uzaklaştırılarak dişin doğal rengi ortaya çıkarılır daha sonrasında dişlerin doğal renklerini açabilen beyazlatıcı ajanlar uygulanarak dişlerde ağartma / beyazlatma işlemi yapılır. Temel olarak beyazlatma işleminde iki temel yöntem vardır.
• Ev Tipi Beyazlatma.
• Klinik Tipi Beyazlatma.
İki yöntem aynı şekilde etki eder fakat uygulama süresi ve Bleaching / beyazlatma ajanının etkinliği birbirinden farklıdır. Klinik muayeneniz sonucunda diş hekiminiz size en uygun yöntemi belirleyecektir veya ihtiyaç doğrultusunda iki yöntemde kombine bir şekilde kullanılabilir. Diş beyazlatma işlemi ilerleyen dönemlerde tekrarlanması gerekebilen bir işlemdir. Tekrar beyazlatma yaptırmanızın dişlerinize herhangi bir zararı yoktur.

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Diş ağartma ya da diş beyazlatma işleminin kalıcı hiçbir zararı tespit edilememiştir. Genel olarak asitli içeceklerinin tüketilen bir bardak diş ağartma işleminizde diş minelerinde meydana gelecek aşınmadan daha fazladır. Beyazlatıcı ajanların dişler üzerindeki negatif etkileri kısa süre içinde vücut tarafından tekrar onarılabilmektedir. Bunun dışında bazı kişilerde geçici olmak kaydıyla dişlerde artmış hassasiyet meydana gelebilir bu durumda hızlı bir şekilde tamamen ortadan kalkar. Hassasiyet gelişen hastalarımızda beyazlatma seansı yarıda kesilebilir ve ihtiyaca göre kısa süreli birkaç seans yapılarak tamamlanabilir.

Diş Beyazlatmadan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yapılan beyazlatma işlemini sonrasında dişler ilk haftalarda renklendirici ajanlara normalden daha fazla hassasiyet gösterirler bu yüzden ilk iki hafta çay, kahve, kırmızı şarap, vişne suyu, sigara ve bazı ağız gargaraları gibi dişe rengini verebilecek unsurlardan kaçınılmalıdır. Yapılan diş beyazlatmanın uzun dönem başarısı kişinin diş bakımı ve boyayıcı içecekleri ne ölçüde tükettiği ile direkt ilgilidir.

Sadece Tek Dişimde sararma Var, Ne Yapmalıyım?

Diş beyazlatma aynı anda tüm dişlere uygulanabildiği gibi dişlere tek tek de uygulanabilir. Bazen canlılığını yitiren dişler veya kanal tedavili dişler tek başına renk değiştirebilirler bu gibi durumlarda tek dişe uygulanacak beyazlatma yöntemleri ile bu dişlerin de beyazlatılması mümkündür.