Hafta İçi: 10:00 - 19:00, Cumartesi : 10:00 - 18:00

  • 0850 340 0 347

    info@mehmetaliguven.com
  • Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Dilek Apt.
    No : 28 D: 11 Beşiktaş / İstanbul

İletişim Bilgileri

Ücretsiz!

İlk Muayeneniz Bizden.

Randevu Al!

© Dr. Mehmet Ali GÜVEN 2019, Tüm Hakları Saklıdır.

 

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Yaşadığımız yüzyılda gelişen teknoloji ve digital yaşam hayatımızın her yerinde boy göstermeye başladı. Bilgisayar teknolojiler hayatımızın her alanını kolaylaştırırken diş hekimliğinde de yerini aldı. CAD ( Computer Aided Design) bilgisayar destekli tasarımlar ve CAM (Computer Aided Manufacture) Bilgisayar destekli Üretim teknolojileri ile diş hekimliğinde hayat bulan Digital çağ artık kliniklerimizde boy göstermeye başladı.

Dijital Diş Hekimliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Farklı bir sorunuz varsa lütfen iletişim formunu kullanarak bize iletiniz, en kısa sürede cevaplayalım.

CAD / CAM Nedir Avantajları Nedir?

• Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim sayesinde zirkonyum gibi elde işlenmesi çok zor olan sert ve şekillenmesi imkânsız materyaller diş hekimliğine girmiştir.
• Bilgisayarlı destekli üretimler sayesinde üretilen protezlerde hata payı sıfıra inmiştir ve bu sayede diş protez arasındaki uyum kusursuz hale gelmiştir.
• Hata payı sıfıra indiği için üretim süresi kısalmış prova sayısı azalmıştır bu sayede hastaların diş hekimi kliğinin ziyaretleri azalmıştır.

CAI Nedir Avantajları Nelerdir ?

CAI (Computer Aided Impression) bilgisayar destekli Ölçü. Diş hekimliğinde protez aşamaları dişlerin preparasyonu ölçülerinin alınması ve laboratuvarda protezin üretilmesidir. Bu aşamalarda hastaları en çok rahatsız eden bölüm ölçü alınmasıdır. Ölçü alınması için belirli boylarda hazırlanmış metal kaşıkların ve ölçü maddelerinin ağız içindeki dişlerin negatifinin üretilmesidir bu aşamada fabrike ölçü kaşıklarının hastaların ağız ölçülerine uymaması hastaların canını acıtması, kaşıkların hastaların bir kısmında öğürme reflekslerini tetiklemesi ve ölçü maddesi donana kadar 3-4 dakika ağız içinde kalmak zorunda olması hastaları en zorlayan kısımdır. Aynı zamanda üretilecek protezlerde meydana gelebilecek hataların başlıca nedenidir. Bilgisayar destekli ölçü cihazları ağız içinde fotoğraf veya video çekerek hastaların ağız içi görüntülerinin üç boyutlu modellerini çıkarır ve laboratuvara iletilmesini sağlar böylece ölçü alımı süresi teknisyene iletilmesi ve laboratuvar aşamalarının başlaması hızlanırken hata payı çok azalır ve özellikle implant üstü protezlerde kusursuz uyumlu protezlerin üretilmesi sağlanmış olur.